BTALU

Balkbärare BTALU

Balkbärare används till dolda fogar av balkar i trä eller dolda balk/stolpfogar (BTN eller BTALU). Det går att utföra fogningar med lodrät lutning på upp till 45°. För en aktuell trädimension väljs en beslaghöjd på ca 40 mm mindre än denna.

CE-märkt
Tekniskt avtal
Användningsklass 3
Eld, 30 min
Aluminium

Produktinformation

Egenskaper

Material

  • Aluminium EN AW-6082 T6 i enlighet med EN 755
  • Tjocklek: 6 mm

Fördelar

  • Nem at montera
  • Hög bärförmåga
  • Brandhämmande i upp till 30 minuter. För ytterligare information, vänligen kontakta vår tekniska avdelning

Applikationer

Monteras på

  • Huvudbalk: massivt trä, limträ
  • Sekundärbalk: massivt trä, limträ

Användningsområden

  • Bärande balk

Teknisk data

Dimensioner

Mått

Art. nr. Mått [mm] Hål HB
A B C t Ø5
BTALU908610962616
BTALU12011610962620
BTALU16015610962628
BTALU20019610962636
BTALU24023610962644
BTALU30003000109626-

The holes for the joist has to be drill acc. to the hole pattern of the ETA.

The size A can be up to 4mm less for cutting from the raw length, the cut shall be between the nail holes.

Karakteristisk bärförmåga - Balk-balkfogningar

Art. nr. Karakteristisk bärförmåga - Balk-balkfogningar - Fullständig utspikning [kN]
Utspikning R1,k  = R2.k
HB SB Längden av dornen [mm]
- Typ - Typ 60 80 100 120 140 160
BTALU9016CNA4.0x504STD810.811.812.913.713.713.7
BTALU12020CNA4.0x503STD1217.318.219.420.722.323.9
BTALU16028CNA4.0x504STD122829.531.233.335.738.2
BTALU20036CNA4.0x505STD1239.841.944.347.250.453.9
BTALU24044CNA4.0x506STD1252.254.957.961.765.970.3

Längden på dornen ska vara minst samma som bredden på sekundärbalken.

För balkar med lutning β ska kapaciteten multipliceras med faktorn.

β15°30°45°
Faktor1.00.950.90.85

Det är endast nödvändigt vid samlingar med mindre än 7 stålplugg i balken.

Karakteristisk bärförmåga - Balk-balkfogningar - R3.k och R4.k

Art. nr. Karakteristisk bärförmåga - Balk-balkfogningar - Fullständig utspikning [kN]
Utspikning Karakteristisk bärförmåga [kN]
HB SB R3,k R4,k
- Typ - Typ Längden av dornen [mm]
60 80 100 120 140 160
BTALU9016CNA4.0x504STD81.51.92.32.73.13.67.8
BTALU12020CNA4.0x503STD122.22.93.54.24.85.69.8
BTALU16028CNA4.0x504STD122.93.64.45.36.2713.7
BTALU20036CNA4.0x505STD123.54.45.46.47.48.417.6
BTALU24044CNA4.0x506STD124.25.36.47.48.69.821.6

Längden på dornen ska vara minst samma som bredden på sekundärbalken.

Bärigheten för R4 gäller för alla längder av stålplugg.

Karakteristisk bärförmåga - Balk-stolpfogningar

Art. nr. Karakteristisk bärförmåga - Balk-stolpfogningar - delvis utspikning
Utspikning Stolpbredd Karakteristisk bärförmåga [kN]
HB SB Min. R1,k = R2.k
- Typ - Typ Längden av dornen [mm]
60 80 100 120 140 160
BTALU908CNA4.0x504STD89699.910.911.611.611.6
BTALU12012CNA4.0x503STD129614.715.516.617.919.420.7
BTALU16016CNA4.0x504STD129623.224.42627.93032
BTALU20020CNA4.0x505STD129632.434.136.238.741.243.4
BTALU24024CNA4.0x506STD129642.144.346.849.752.353.2

Längden på dornen ska vara minst samma som bredden på sekundärbalken.

För balkar med lutning β ska kapaciteten multipliceras med faktorn.

β15°30°45°
Faktor1.00.950.90.85

Det är endast nödvändigt vid samlingar med mindre än 7 stålplugg i balken.

Bärigheten för R4,k gäller för alla längder av stålplugg.

Beräkningsvärden i denna tabell gäller också vid delvis utspikning av balk-balk samlingar.

Karakteristisk bärförmåga - Balk-stolpfogningar - R3.k och R4.k

Art. nr. Karakteristisk bärförmåga - Balk-stolpfogningar - delvis utspikning
Utspikning Stolpbredd Karakteristisk bärförmåga [kN]
HB SB Min. R3,k R4,k
- Typ - Typ Längden av dornen [mm]
60 80 100 120 140 160
BTALU908CNA4.0x504STD8961.51.92.32.72.72.73.9
BTALU12012CNA4.0x503STD12962.22.93.54.24.85.65.9
BTALU16016CNA4.0x504STD12962.93.64.45.36.277.8
BTALU20020CNA4.0x505STD12963.54.45.46.47.48.49.8
BTALU24024CNA4.0x506STD12964.25.36.47.48.69.811.8

Längden på dornen ska vara minst samma som bredden på sekundärbalken.

Bärigheten för R4 gäller för alla längder av stålpl

Montage

Montage

Fastsättning

  • Vid montering på huvudbalken/stolpen används CNA4,0xℓ ankarspik eller CSA5,0xℓ beslagsskruv
  • I sekundärbalken sågar man slits i ändträet på 7-8 mm samt förborrar för dornen med diam. 8 eller 12 (använd ev. borrschabloner). Avståndet från det översta dornhålet till överkanten på balken ska vara minst 50 mm (för BT4-90 och BTN90 dock minst 35 mm)
  • I BTALU-balkbärarna, som är gjorda av aluminium, borras dornhål under monteringen
  • Dornhålen borras först i sekundärbalken, och hålen används som schablon för att borra hål i aluminium.

Installation

  • BTALU kapas till önskad längd (angivna, karaktäristiska värden gäller för en maximal höjd på 600 mm)
  • Fäst BTALU på huvudbalken med ankarspik, CNA4,0x50

Gör så här:

  • Förbered för balkbäraren genom att såga ett spår i sekundärbalkens kortände
  • Dornhålen borras, gärna med hjälp av en borrmall (Ø8 eller Ø12)
  • Montera balkbäraren på stolpen eller balken med CNA ankarspikar eller CSA beslagsskruvar
  • Använd dorn med d=12 mm (balkbäraren 90 dock d=8 mm). Längden på dornen anpassas efter balkbredden
  • Placera det översta dornet i sekundärbalken medan den fortfarande ligger på marken
  • Häng upp sekundärbalken i montagespåret i beslaget
  • Slå sedan i de sista dornen

Relaterade produkter

Contact

Simpson Strong-Tie Sverige

Simpson Strong-Tie / Gbo Fastening Systems AB

Bruksvägen 2
59375 Gunnebo
Sverige