Microsites

Microsites

Produktkategorier

BTCALU

Dold balkbärare

BTCALU-systemet kombinerar hög styrka med dolt montage för trä mot trä samt trä mot betong applikationer. 

Systemet består av en T-formad solid aluminiumprofil, vid montage slitsas sekundärbalken och för att låsa knutpunkten används dymlingar/dorn som monteras genom både trä och aluminiumprofilen.

CE-märkt
CE-märkt
Tekniskt avtal
Tekniskt avtal
Ny
Ny
Användningsklass 2
Användningsklass 2
Indoor
Indoor
Aluminium
Aluminium

Produktinformation

Egenskaper

Material

  • Aluminium

Egenskaper

  • Aluminium - stark trots lätt vikt
  • Tillgänglig i 5 färdiga längder samt en hel profil på 2 168 mm för tillpassning till önskad längd vid montage
  • Används för horisontellt montage eller vid lutningar upp till 45°
  • Det förslitsade spåret ger ett säkert och bekvämt sätt att hänga upp en sekundärbalk före montering av dymlingen
  • Inget ytterligare stöd krävs
  • Godkänd brandklassning enligt ETA
  • Testad och godkänd tillsamans med Simpson Strong-Tie® betonginfästning, dymlingar/dorn och spik/skruv

Applikationer

Lämplig för

  • Primärbalk: Massivt trä, konstruktionsvirke, stål, betong
  • Sekundärbalk: Massivt trä, konstruktionsvirke
     

Användningsområden

  • För anslutning av sekundärbalkar av trä eller konstruktionsvirke till primärbalkar av massivt trä, konstruktionsvirke, betong eller stål.

Teknisk data

Dimensioner

Dimensioner

Referensbeslag mått
produktmått[mm]Header hål[mm]
A[mm]B[mm]C[mm]t[mm]α[°]αrund
Min[mm]Max.[°]Ø9Ø5
BTCALU9090123806-4545416
BTCALU120120123806-4545622
BTCALU160160123806-4545830
BTCALU200200123806-45451038
BTCALU240240123806-45451246
BTCALU21682168123806-4545--

Karakteristisk kapacitet - Primärbalk (Trä) mot sekundärbalk (Trä) - CSA - STD 12

Dimensioner

ReferensHanger kapacitet
produkt characteristic capacities - trä Beam to trä beam - CSA - STD12
Characteristic capacities - trä C24[kN]antal of Fasteners
R₄,ₖR₁,ₖR₂,ₖR₃,ₖbalkHeader
Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]antaltypantaltyp
608010012014016060801001201401606080100120140160
BTCALU908.616.516.516.516.516.516.516.516.516.516.516.516.53.24.54.74.74.74.73.0STD1216.0CSA5.0x50
BTCALU12012.924.824.824.824.824.824.824.824.824.824.824.824.83.95.66.36.36.36.33.0STD1222.0CSA5.0x50
BTCALU16017.241.9424242424241.942424242424.978.48.48.48.44.0STD1230.0CSA5.0x50
BTCALU20021.452.354.157.961.761.761.752.354.157.961.761.761.75.98.410.510.510.510.55.0STD1238.0CSA5.0x50
BTCALU24025.762.864.969.575.782.882.962.864.969.575.782.882.96.99.812.612.612.612.66.0STD1246.0CSA5.0x50

Karakteristisk kapacitet - Primärbalk (Trä) mot sekundärbalk (Trä) - SSH - STD12

Dimensioner

ReferensHanger kapacitet
produkt characteristic capacities - trä beam to trä beam - SSH - STD12
Characteristic capacities - trä C24[kN]antal of Fasteners
R₄,ₖR₁,ₖR₂,ₖR₃,ₖbalkHeader
Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]antaltypantaltyp
608010012014016060801001201401606080100120140160
BTCALU9012.61.91.91.91.91.91.91.91.91.91.91.91.93.24.54.74.74.74.73.0STD124.0SSH8x80
BTCALU12018.96666666666663.95.66.36.36.36.33.0STD126.0SSH8x80
BTCALU16025.210.910.910.910.910.910.910.910.910.910.910.910.94.978.48.48.48.44.0STD128.0SSH8x80
BTCALU20031.51717171717171717171717175.98.410.510.510.510.55.0STD1210.0SSH8x80
BTCALU24037.824.124.124.124.124.124.124.124.124.124.124.124.16.99.812.612.612.612.66.0STD1212.0SSH8x80

Karakteristisk kapacitet Träbalk mot styvt underlag - FM753 -STD12

Dimensioner

ReferensHanger kapacitet
produkt characteristic capacities - trä beam to rigid stöd - FM753 - STD12
antal of FastenersCharacteristic capacities - trä C24[kN]
HeaderbalkR₄,ₖR₁,ₖR₂,ₖR₃,ₖ
antaltypantaltypDowels längd[mm]Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]
608010012014016060801001201401606080100120140160
BTCALU904.0FM753 EVO M83.0STD1221.43.33.33.33.33.33.33.33.33.33.33.33.33.24.54.74.74.74.7
BTCALU1206.0FM753 EVO M83.0STD1231.410.210.210.210.210.210.210.210.210.210.210.210.23.95.66.36.36.36.3
BTCALU1608.0FM753 EVO M84.0STD1241.918.518.518.518.518.518.518.518.518.518.518.518.54.978.48.48.48.4
BTCALU20010.0FM753 EVO M85.0STD1252.329.129.129.129.129.129.129.129.129.129.129.129.15.98.410.510.510.510.5
BTCALU24012.0FM753 EVO M86.0STD1262.841.241.241.241.241.241.241.241.241.241.241.241.26.99.812.612.612.612.6

Karakteristisk kapacitet - Primärbalk (Trä) mot sekundärbalk (Trä) - CSA / SDD7.5

Dimensioner

ReferensHanger kapacitet
produkt characteristic capacities - trä Beam to trä beam - CSA - SDD7.5
antal of FastenersCharacteristic capacities - trä C24[kN]
HeaderbalkR₄,ₖR₂,ₖR₁,ₖR₃,ₖ
antaltypantaltypDowels längd[mm]Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]
931131331531739311313315317393113133153173
BTCALU9016.0CSA5.0x503.0SDD7.58.616.516.516.516.516.516.516.516.516.516.54.74.74.74.74.7
BTCALU12022.0CSA5.0x503.0SDD7.512.921.623.824.824.824.821.623.824.824.824.86.36.36.36.36.3
BTCALU16030.0CSA5.0x504.0SDD7.517.228.831.835.238.841.728.831.835.238.841.78.38.48.48.48.4
BTCALU20038.0CSA5.0x505.0SDD7.521.43639.74448.552.23639.74448.552.21010.510.510.510.5
BTCALU24046.0CSA5.0x506.0SDD7.525.743.247.752.758.362.643.247.752.758.362.611.712.612.612.612.6

Karakteristisk kapacitet - Primärbalk (Trä) mot sekundärbalk (Trä) - SSH - SDD7.5

Dimensioner

ReferensHanger kapacitet
produkt characteristic capacities - trä beam to trä beam - SSH - SDD7.5
antal of FastenersCharacteristic capacities - trä C24[kN]
HeaderbalkR₄,ₖR₁,ₖR₂,ₖR₃,ₖ
antaltypantaltypDowels längd[mm]Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]
931131331531739311313315317393113133153173
BTCALU904.0SSH8x803.0SDD7.512.61.91.91.91.91.91.91.91.91.91.94.74.74.74.74.7
BTCALU1206.0SSH8x803.0SDD7.518.966666666666.36.36.36.36.3
BTCALU1608.0SSH8x804.0SDD7.525.210.910.910.910.910.910.910.910.910.910.98.38.48.48.48.4
BTCALU20010.0SSH8x805.0SDD7.531.5171717171717171717171010.510.510.510.5
BTCALU24012.0SSH8x806.0SDD7.537.824.124.124.124.124.124.124.124.124.124.111.712.612.612.612.6

Karakteristisk kapacitet Träbalk mot styvt underlag - FM753 - SDD7.5

Dimensioner

ReferensHanger kapacitet
produkt characteristic capacities - trä beam to rigid stöd - FM753 - SDD7.5
Characteristic capacities - trä C24[kN]antal of Fasteners
R₄,ₖR₁,ₖR₃,ₖR₂,ₖbalkHeader
Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]Dowels längd[mm]antaltypantaltyp
931131331531739311313315317393113133153173
BTCALU9021.43.33.33.33.33.34.74.74.74.74.73.33.33.33.33.33.0SDD7.54.0FM753 EVO M8
BTCALU12021.610.210.210.210.210.26.36.36.36.36.310.210.210.210.210.23.0SDD7.56.0FM753 EVO M8
BTCALU16028.818.518.518.518.518.58.38.48.48.48.418.518.518.518.518.54.0SDD7.58.0FM753 EVO M8
BTCALU2003629.129.129.129.129.11010.510.510.510.529.129.129.129.129.15.0SDD7.510.0FM753 EVO M8
BTCALU24043.241.241.241.241.241.211.712.612.612.612.641.241.241.241.241.26.0SDD7.512.0FM753 EVO M8

Montage

Montage

Infästning

Sekundärbalk:

  • Dymling/dorn STD Ø8, Ø10, or Ø12,
  • Självborrande dymling SDD7.5

Primärbalk:

  • Betong: FM 753 evo M8, FM 753 crack M8, AT-HP + LMAS M8
  • Stål: Bult M8
  • Trä: CNA4,0xl ankarspik, CSA5,0xl ankarskruv, SSH Ø8

Instruktion montage

1. Montera BTCALU med CNA Ø4.0 x 50 mm ankarspik, CSA5.0x40 ankarskruv alternativt SSH8 beslagskruv mot trä eller FM 753 evo expanderbult mot betong.

2. Gör ett vertikalt snitt som är 9 mm brett och 129 mm djupt längs sekundärbalkens axel och totala höjd för att sätta in beslaget.

3. Placera balken på beslaget i önskad position.

4. Vid användning av STD runda dymlingar, använd borrdiameter 12 mm och borra genom träbalken och aluminiumbeslaget samtidigt. Notera rekommendationer för borrning av BTCALU. Träbalken kan förborras på förhand och fungera som en guide för att borra hålen genom beslaget.

5. Installera dymlingarna i de förborrade hålen för att slutföra montaget.

6. Vid användning av släta STD dymlingar rekommenderas det att under konstruktionsfasen eller vid lätta belastningar låsa dymlingarna. För att låsa dymlingarna i rätt position kan lim användas alternativt monteras en dymling som är kortare är bredden på balken och som kan inkapslas.


Vid användning av självborrande dymling SDD, borras hålet i träbalken samt beslaget av SDD7.5 dymlingen som sedan håller balken på plats på grund av den gängade profilen.

Certifiering

Europeisk teknisk bedömning (ETA)

product.doc.history.show

Relaterade produkter

Nedladdningar

CAD och BIM-bibliotek

3D Simplified

ZIP-paket

Köp online

Contact

Simpson Strong-Tie Sverige

Simpson Strong-Tie AB

Bruksvägen 2
59375 Gunnebo
Sverige